Dobór opakowania tekturowego - Poradnik

Każdemu, kto ma swego rodzaju dylemat i zastanawia się jakie wymiary, konstrukcja opakowania czy rodzaj tektury byłyby najbardziej właściwe, dedykujemy poniższy poradnik. Oczywiście nie jest to swoista encyklopedia wyczerpująca temat, a jedynie podstawowe informacje, które jednak mogą okazać się pomocne przy doborze odpowiedniego fasonu pudełka i materiału, z jakiego powinno być wykonane, aby dobrze spełniało swoją rolę.

Kryterium rozmiaru

Miarka wokół opakowania kartonowego

Wybór opakowania zaczynamy przede wszystkim od określenia wymiarów, jakie musi mieć, aby przedmioty, które zamierzamy spakować swobodnie się w nim mieściły. Zależnie od specyfiki pakowanego przedmiotu, należy wziąć pod uwagę ewentualną konieczność zachowania pewnego luzu, gdyby np. jako dodatkowe zabezpieczenie, trzeba było zastosować wewnątrz folię bąbelkową lub inny wypełniacz

Istotne znaczenie mogą mieć też wymiary zewnętrzne w przypadku, kiedy zamierzamy wysłać paczkę, korzystając np. z Poczty Polskiej, która konkretnie określa gabaryty, jakie nie mogą być przekroczone w danym rodzaju przesyłki.

Odnosząc się do kartonów i pudełek tekturowych oferowanych w naszym sklepie, z wyjątkiem kilku gabarytów pocztowych, zgodnie ze standardem zawsze podajemy wymiary wewnętrzne w milimetrach. Tak więc należy pamiętać, że rozmiar zewnętrzny jest odpowiednio większy - o grubość tektury, ilość warstw na ściankach itd.

Zapewne nasza stała oferta nie zaspokoi potrzeb każdego z potencjalnych Klientów, jednakże jako producent możemy wykonać opakowania kartonowe na dowolny wymiar - czytaj więcej.

Rodzaj tektury, a wytrzymałość opakowań

Wizualizacja przekroju tektury falistej

Kolejnym ważnym kryterium przy wyborze opakowań, jest rodzaj tektury użyty do ich wykonania, od którego zależy wytrzymałość na zgniatanie i zaginanie. Najczęściej stosuje się trójwarstwową o grubości ok. 3-4 mm (fala B lub C). Do pakowania szczególnie ciężkich przedmiotów, np. podczas przeprowadzki lub przy piętrowaniu na paletach, należy jednak stosować kartony wykonane z grubej - ok. 6-7 mm - tektury pięciowarstwowej (np. fala BC), która zapewnia odpowiednio większą sztywność i wytrzymałość. Do produkcji małych pudełeczek, zwykle fasonowych, stosuje się tzw. mikrofalę (fala E). Jest to również tektura 3-warstwowa, ale o mniejszej grubości - ok. 1,5 mm.

W tej kwestii jest jeszcze sporo aspektów, jak np. gramatura surowca i jej wpływ na sztywność opakowań, a zarazem ich ceny, dlatego zachęcamy do zadawania pytań - z przyjemnością pomożemy i doradzimy.

Wybór konstrukcji

Przykładowy karton klapowy i pudełko fasonowe

W wielu przypadkach duże znaczenie ma również sposób zamykania pudełka, szybkość składania, konieczność (lub nie) stosowania taśm pakowych oraz ogólne względy estetyczne, a o tym decyduje właśnie rodzaj konstrukcji.

Najbardziej popularne, ze względu na relatywnie niższe ceny, są pudełka kartonowe klapowe, zamykane od góry i od spodu na 4 klapy, które następnie trzeba zakleić taśmą. Jeśli potrzebujemy tanich i bezpiecznych opakowań do wysyłki paczek, kartony klapowe będą na pewno dobrym rozwiązaniem.

Jeśli natomiast, poza typowym zabezpieczeniem, ważną kwestią jest także większa estetyka pakunku, warto postawić na wybór pudełek fasonowych, które dzięki innemu procesowi produkcji (specjalne wykrojniki), takie warunki spełniają. Są precyzyjnie wykrojone, szybko się je składa, a po zamknięciu przybierają sztywną i nawet elegancką formę, również przez to, że w wielu przypadkach nie trzeba ich już oklejać taśmą.

Podsumowanie

Z tektury możemy wyprodukować naprawdę przeróżne opakowania, dostosowane do Twoich nawet specyficznych i wyjątkowych potrzeb. Mamy duże doświadczenie, wiemy jak wiele czynników decyduje o wyborze odpowiedniego kartonu czy pudełka i zdajemy sobie sprawę, że nie każdy Klient musi się w tych kwestiach orientować. Dlatego zapraszamy do kontaktu z Nami za każdym razem, kiedy pojawiają się jakiekolwiek wątpliwości czy pytania - służymy pomocą!


Domek - ikonkaStrona główna